Ártalmatlan gyerekbetegségként ismerjük a kanyarót, ám a pici piros pontokkal jelentkező kór súlyos esetben halálos is lehet. A betegség ismét felütötte a fejét, és a korábbi évekhez képest megnégyszereződött a fertőzöttek száma.
A kanyarót olyan életveszélyes szövődményekhez vezethet, mint a tüdő- és az agyhártyagyulladás. Bár a kórt igyekeztek kiirtani, Németországban mostanában ismét növekedni kezdett a fertőzöttek száma. Az elmúlt három évben 90 ezer kanyarós esetet jelentett Európában az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
2010–11-ben ez a szám megnégyszereződött – hangzott el Berlinben, a Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán. Leginkább Franciaország, Olaszország és Anglia érintett – mondta Susanna Esposito, a WHO kanyarószakértője.
Szokatlanul sok, eddig 93 kanyarós esetet jelentettek Berlinben ebben az évben, összehasonlításként: tavaly mindössze 18-at. Különösen feltűnő, hogy idén rengeteg felnőtt szenved a kórban: a fertőzött betegek 56 százaléka több mint 16 éves. Az ő esetükben a betegség lefolyása rendszerint súlyosabb. A felnőtt fertőzöttek többségét kórházban kellett kezelni a kanyaró szövődményeként jelentkező tüdőgyulladással.
A kanyaró nem ártalmatlan gyerekbetegség: a vírus emberről emberre, cseppfertőzéssel terjed, ráadásul nagyon fertőző. Egy kis tüsszentés is elég, hogy akcióba lépjen, azaz a kanyarós beteg szinte normál társadalmi érintkezés során is könnyen megfertőzhet egy nem beoltott egyént. A vírus igen trükkös: már a jellegzetes kiütések megjelenése előtt öt nappal fertőz.
Az olyan tipikus tünetek mellett, mint a láz, a köhögés, az orrfolyás és a kiütések a betegségnek olyan komoly – súlyos esetben halált okozó – szövődményei is lehetnek, mint a középfülgyulladás, a tüdőgyulladás és agyhártyagyulladás. Különösen a harmadik világ országaiban halálos kimenetelű a kór a WHO adatai szerint: csak 2010-ben 139 300 gyerek halt meg a betegség miatt fellépő komplikációk miatt.
Korábban a WHO azt a célt tűzte ki, hogy 2010-re kiirtja Európából a kanyarót. Ehhez azonban nélkülözhetetlen az oltás: jelenleg a gyermekeket az első két életévükben kötelezően be kell oltatni a betegség ellen. Az oltást a mumpsz és a rózsahimlő (rubeola) elleni vakcinával kombinálva kapják meg. Vannak országok, mint például Németország, ahol fizetni kell az oltásért, Magyarországon ingyenes. A kanyaró kiirtásának következő céldátuma 2015.
Az 1970 után születetteknek a Robert Koch Intézet igazgatója azt javasolja, hogy abban az esetben, ha csak egyszer kapták meg az oltást vagy a vakcinázási státusuk nem egyértelmű, ismételten oltassák be magukat. Erről az ajánlásról azonban az érintettek mintegy 80 százaléka nem tud egy friss felmérés szerint.
Németországban az iskolás gyerekek nagy része – a szászországiak 86,4, a bajorországiak 89,8 százaléka – a második adag vakcinát csak az iskolakezdéskor kapta meg. A kanyaró visszatérésének fő bázisa az is, hogy Nyugat-Európában sok helyen elterjedt védőoltás-ellenes mozgalom. E nézet összefüggést vél felfedezni a kanyaró-mumpsz-rubeola elleni oltás és az autizmus kialakulása között. A védőoltás-ellenesek adatai teljesen rosszak, ez ma már világos – nyilatkozta Susanna Esposito a WHO szakértője. Az oltás és az autizmus összefüggéséről az MNO is megkérdezett már egy szakértőt, erről itt olvashat. Ahhoz, hogy a kanyarót ki tudják irtani Európából, 95 százalékos oltottságot kell elérni – vélik a szakértők.
Forrás: bild.de
2013. május 04., szombat 18:45 illetve:
http://mno.hu/eletmod_egeszseg/kanyaro-visszatert-europaba-a-halalos-betegseg-1158426
Lásd még: The Lancet visszavonta!
illetve Ritkák a gyerekkori védőoltások miatti súlyos reakciók