A D.S.M. (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) kódokhoz tartózó szöveges szakmai anyag
Készült az Autisták Érdekvédelmi Egyesülete nevében a közoktatásról szóló 1993. évi LXXXIX. Törvény módosításához készített szakmai tervezethez, az Oktatási Minisztérium Tanügyigazgatási Főosztályához 2003-ban megküldött tanulmány alapján.
299.00 Autisztikus zavar
(1) minőségi károsodás a szociális interakcióban, ami az alábbiakból legalább két tünet megjelenésében nyilvánul meg:
(a) a sokrétű nem-verbális viselkedéselemek, mint a szemkontaktus, arckifejezés, testtartás és gesztusok használatának jelentős károsodása a szociális interakciók szabályozásában
(b) a fejlődési szintnek megfelelő kortárs-kapcsolatok kialakításának kudarca
(c) a spontán törekvés hiánya az öröm, érdeklődés, sikerélmény másokkal való megosztására (pl. érdeklődésének tárgyát nem mutatja meg, nem viszi oda másoknak, illetve nem mutat rá arra)
(d) a szociális vagy érzelmi kölcsönösség hiánya
(2) minőségi károsodás a kommunikációban, ami az alábbiakból legalább egy tünet megjelenésében nyilvánul meg:
(a) a beszélt nyelv kialakulásának késlekedése vagy teljes hiánya (melyet nem kísér a kommunikáció más módjait, pl. gesztust, mimikát felhasználó kompenzációs törekvés)
(b) adekvát beszéd birtokában lévő egyénnél jelentős károsodás a másokkal való beszélgetés kezdeményezésének vagy fenntartásának képességében
(c) sztereotip, repetitív nyelvhasználat vagy idioszinkratikus nyelvezet
(d) a fejlődési szintnek megfelelő változatos, spontán mintha-játék vagy szociális imitatív játék hiánya
(3) korlátozott, repetitív és sztereotip jellegű viselkedés, érdeklődés és tevékenység, melyek az alábbiakból legalább egy tünet megjelenésében nyilvánulnak meg:
(a) intenzitásában vagy tárgyában abnormális, egy vagy több, sztereotip, korlátozott érdeklődési kör, amely az egyént kizáró jelleggel foglalkoztatja
(b) nyilvánvalóan rugalmatlan ragaszkodás bizonyos nem-funkcionális rutinokhoz vagy rituálékhoz
(c) sztereotip és repetitív motoros manírok (pl. a kéz, az ujjak repkedő vagy csavaró mozgása, vagy komplex egésztest-mozgások)
(d) tartós belefeledkezés tárgyak részleteibe
(1) szociális interakció
(2) a szociális kommunikációban használt beszéd, vagy
(3) szimbolikus vagy fantázia-játék.
299-80 Rett-féle zavar
(1) egyértelműen normális pre- és perinatális fejlődés
(2) egyértelműen normális pszichomotoros fejlődés az első 5 élethónapban
(3) normális fejkörfogat születéskor
(1) a fejnövekedés tempójának lecsökkenése az 5. és a 48. élethónap között
(2) az 5-30 élethónapok között a kéz korábban kialakult célirányos mozgás-funkcióinak elvesztése, amit sztereotip kézmozgások (pl. kéztördelő, kézmosó mozdulatok) kialakulása követ
(3) a szociális kötődés elvesztése a folyamat korai szakaszában (bár szociális interakció a későbbiekben gyakran kialakul)
(4) gyengén koordinált járás vagy törzsmozgások megjelenése
(5) súlyosan károsodott expresszív és receptív beszédfejlődés, súlyos pszichomotoros retardációval
299.10 Gyermekkori dezintegratív zavar
(1) expresszív vagy receptív nyelv
(2) szociális készségek vagy adaptív viselkedés
(3) hólyag- vagy végbélkontroll
(4) játék
(5) motoros készségek
(1) minőségi károsodás a szociális interakciókban (pl. a nem-verbális viselkedés károsodása, a kortárskapcsolatok kialakításának kudarca, a szociális vagy érzelmi kölcsönösség hiánya)
(2) minőségi károsodás a kommunikációban (pl. a beszélt nyelv hiánya vagy késlekedése, a beszélgetés kezdeményezésére vagy fenntartására való képtelenség, a nyelv sztereotip-repetitív használata, a változatos mintha-játék hiánya)
(3) korlátozott, repetitív és sztereotip jellegű viselkedés, érdeklődés és tevékenységek, ide értve a motoros sztereotípiákat és manírokat
299.80 Asperger-féle zavar
(1) a számos nem-verbális viselkedés-elem, mint pl. szemkontaktus, arckifejezés, testtartás, gesztusok szociális interakciók szabályozására való használatának egyértelmű károsodása
(2) a fejlődési szintnek megfelelő kortárs-kapcsolatok kialakításának kudarca
(3) a spontán törekvés hiánya az öröm, érdeklődés, sikerélmény másokkal való megosztására (pl. érdeklődésének tárgyát nem mutatja meg, nem viszi oda másoknak, illetve nem mutat rá arra)
(4) a szociális vagy érzelmi kölcsönösség hiánya
(1) intenzitásában vagy tárgyában abnormális, egy vagy több sztereotip, korlátozott érdeklõdési kör, amely az egyént kizáró jelleggel foglalkoztatja
(2) nyilvánvalóan rugalmatlan ragaszkodás bizonyos nem-funkcionális rutinokhoz vagy rituálékhoz
(3) sztereotip és repetitív motoros manírok (pl. a kéz vagy az ujjak repkedõ, csavaró mozgása vagy komplex testmozgások)
(4) tartós belefeledkezés tárgyak részleteibe
299.80 Pervazív fejlõdési zavar MNO
(ideértve az atípusos autizmust)
Ezt a kategóriát akkor kell használni, amikor a kétoldalú szociális interakciók, vagy a verbális és nem-verbális kommunikációs készségek fejlődésében súlyos és pervazív károsodás áll fenn, vagy amikor sztereotíp viselkedés, érdeklődés és tevékenységek vannak jelen, de a kritériumok nem felelnek meg sem a Pervazív Fejlődési Zavar valamely meghatározott alcsoportjának, sem skizofréniának, skizotip vagy elkerülő személyiségzavarnak.
Pl. ez a kategória foglalja magába az „atípusos autizmus” klinikai formáit, amelyek nem felelnek meg az autisztikus zavar kritériumainak a késői jelentkezés, az atípusos tünettan, vagy enyhe „küszöb alatti” tünetek, illetve ezek együttes jelenléte miatt.